About Waffle Bites
Descending from the legendary Sour Diesel, Waffle Bites carries a unique aroma of buttery waffles dripping in maple syrupy goodness, amidst notes of sharp and funky cream cheese. Through crossing Cake and Sour OG, Cake & Cavias has combined sweet and savoury profiles that are sure to please even the most discerning palate.
Contains: 3.5 grams
Terpene Analysis
-
Myrcene
- Flavour/Aroma: Mango, herbaceous, earthy
- Effects: Couch-lock, calming
- Benefits: Anti-insomnia, gastric protection, anti-inflammatory
- 1.15%
- 0.49%
- 0.29%
-
Farnesene
- Flavour/Aroma: Sweet, woody, apples
- Effects: Calming
- Benefits: Anti-inflammatory, anti-spasm
- 1.15%
- 0.49%
- 0.29%
-
Caryophyllene
- Flavour/Aroma: Black pepper, cloves, woodsy
- Effects: Couch-lock, calming
- Benefits: Anti-anxiety, anti-depressant, anti-inflammatory
- 1.15%
- 0.49%
- 0.29%
Certificate of Analysis (COA)
DownloadReviews and Q&A
About Cake & Caviar
All Cake & Caviar flowers are grown in the Shuswap region of British Columbia using the nutrient-rich waters of Habitat’s aquaponics technology. The Habitat aquaponics system is a sustainable and waste-free agricultural system where water, nutrients, and CO₂ are captured from farming certified organic coho salmon and recycled as inputs for the cultivation of our cannabis plants.
The Habitat system also makes Cake & Caviar the only certified organic cannabis company under the official Canadian Organic standards.
Cake & Caviar's Aquaponics Marvel: Where Cannabis and Salmon Converge
Recommended For You
- Regular price
- $29.95
- Sale price
- $29.95
- Regular price
-
$34.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $34.95
- Sale price
- $34.95
- Regular price
-
$39.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $34.95
- Sale price
- $34.95
- Regular price
-
$41.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $44.95
- Sale price
- $44.95
- Regular price
-
$54.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $32.95
- Sale price
- $32.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $33.95
- Sale price
- $33.95
- Regular price
-
$42.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $5.95
- Sale price
- $5.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $32.95
- Sale price
- $32.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $19.95
- Sale price
- $19.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $54.95
- Sale price
- $54.95
- Regular price
-
$64.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $64.95
- Sale price
- $64.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $18.95
- Sale price
- $18.95
- Regular price
-
- Unit price
- per