About Pink Lilac
An exceptional flower! Bright and vibrant colours, beautiful dense buds and a terpene intensity off the charts! This hyper-fragrant cultivar is a cross between the lovely Pink Hawaiian and the infamous Jack Herer. It is grown exclusively indoors, hang-dried and cured to perfection.
Grower: Rocket Factory in Chatham-Kent, On
Contains: 28 grams
Terpene Analysis
-
Terpinolene
- Flavour/Aroma: Herbal, fresh, floral
- Effects: Sedative, numbing
- Benefits: Anti-inflammatory, anti-fungal
- 1.3%
- 0.38%
- 0.23%
-
Myrcene
- Flavour/Aroma: Mango, herbaceous, earthy
- Effects: Couch-lock, calming
- Benefits: Anti-insomnia, gastric protection, anti-inflammatory
- 1.3%
- 0.38%
- 0.23%
-
Limonene
- Flavour/Aroma: Citrus, peppermint, tart
- Effects: Uplifting, focused
- Benefits: Gastroprotective, anti-fungal, anti-depressant
- 1.3%
- 0.38%
- 0.23%
Certificate of Analysis (COA)
DownloadReviews and Q&A
About Herbal Dispatch Craft
Our line of small-batch, craft cannabis is grown by some of the best growers in BC. We've carefully curated this selection of strains to offer a diverse range of experiences and budgets. Here's access to exclusive, small-batch craft cannabis at your fingertips.
Recommended For You
- Regular price
- $19.95
- Sale price
- $19.95
- Regular price
-
$29.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $19.95
- Sale price
- $19.95
- Regular price
-
$29.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $30.95
- Sale price
- $30.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $14.95
- Sale price
- $14.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $32.95
- Sale price
- $32.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $32.95
- Sale price
- $32.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $49.95
- Sale price
- $49.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $49.95
- Sale price
- $49.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $29.95
- Sale price
- $29.95
- Regular price
-
$34.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $34.95
- Sale price
- $34.95
- Regular price
-
$39.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $34.95
- Sale price
- $34.95
- Regular price
-
$41.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $44.95
- Sale price
- $44.95
- Regular price
-
$54.95 - Unit price
- per