About Venom OG Live Rosin
This cultivar is a gassy masterpiece from Humboldt Seed Company with the top terpenes being β-Caryophyllene, α-Pinene, α-Bisabolol, and α-Humulene. To make this live rosin, trichomes from 73-159μ in size were isolated using ice water and then pressed under heat and pressure.
Contains: 1 gram
Terpene Analysis
-
Caryophyllene
- Flavour/Aroma: Black pepper, cloves, woodsy
- Effects: Couch-lock, calming
- Benefits: Anti-anxiety, anti-depressant, anti-inflammatory
-
Pinene
- Flavour/Aroma: Pine, earthy, rosemary
- Effects: Energizing, alertness, creativity
- Benefits: Anti-inflammatory, bronchodilator
-
Bisabolol
- Flavour/Aroma: Floral, sweet, chamomile
- Effects: Calming, relaxing
- Benefits: Anti-inflammatory, dermal benefits, analgesic
Certificate of Analysis (COA)
DownloadReviews and Q&A
About Earthwolf Farms
Earthwolf Farms is a cannabis brand bringing you organic cannabis products from farms around Lillooet, BC. EarthWorlf cultivates cannabis for medical, research and recreational uses, using organic and solventless methods bringing you a diverse array of quality products at fair market prices.

Recommended For You
- Regular price
- $39.95
- Sale price
- $39.95
- Regular price
-
$44.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $29.95
- Sale price
- $29.95
- Regular price
-
$35.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $31.95
- Sale price
- $31.95
- Regular price
-
$44.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $44.95
- Sale price
- $44.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $35.95
- Sale price
- $35.95
- Regular price
-
$39.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $26.95
- Sale price
- $26.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $31.95
- Sale price
- $31.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $39.95
- Sale price
- $39.95
- Regular price
-
$44.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $15.95
- Sale price
- $15.95
- Regular price
-
$29.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $24.95
- Sale price
- $24.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $24.95
- Sale price
- $24.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $24.95
- Sale price
- $24.95
- Regular price
-
- Unit price
- per