PRICE DROP 47% OFF
About Lemon Loaf Pre-Rolls
Lemon Loaf delivers a mouth-watering zesty, smooth and creamy smoke. Grown aquaponically at Habitat's organic coho salmon farm, nestled in the heart of the Shuswap in BC.
Contains: 3 x 0.5 grams
Terpene Analysis
-
Terpinolene
- Flavour/Aroma: Herbal, fresh, floral
- Effects: Sedative, numbing
- Benefits: Anti-inflammatory, anti-fungal
-
Farnesene
- Flavour/Aroma: Sweet, woody, apples
- Effects: Calming
- Benefits: Anti-inflammatory, anti-spasm
-
Limonene
- Flavour/Aroma: Citrus, peppermint, tart
- Effects: Uplifting, focused
- Benefits: Gastroprotective, anti-fungal, anti-depressant
Certificate of Analysis (COA)
DownloadReviews and Q&A
About Cake & Caviar
All Cake & Caviar flowers are grown in the Shuswap region of British Columbia using the nutrient-rich waters of Habitat’s aquaponics technology. The Habitat aquaponics system is a sustainable and waste-free agricultural system where water, nutrients, and CO₂ are captured from farming certified organic coho salmon and recycled as inputs for the cultivation of our cannabis plants.
The Habitat system also makes Cake & Caviar the only certified organic cannabis company under the official Canadian Organic standards.
Cake & Caviar's Aquaponics Marvel: Where Cannabis and Salmon Converge
Recommended For You
- Regular price
- $39.95
- Sale price
- $39.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $54.95
- Sale price
- $54.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $41.95
- Sale price
- $41.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $42.95
- Sale price
- $42.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $5.95
- Sale price
- $5.95
- Regular price
-
$9.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $5.95
- Sale price
- $5.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $19.95
- Sale price
- $19.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $19.95
- Sale price
- $19.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $42.95
- Sale price
- $42.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $54.95
- Sale price
- $54.95
- Regular price
-
$64.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $64.95
- Sale price
- $64.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $18.95
- Sale price
- $18.95
- Regular price
-
- Unit price
- per