About 232 Series Sundae Driver Live Terpene Sticks
This Kolab Project 232 Live Terpene Stick is bound to light up the night! To us, the quality of an extract is a direct reflection of the quality of the input. The stick starts with the premium bud, which is then tossed in a proprietary collision extraction process, before being combined with potent terp sauce to hit a total terpene content of around 3%.
Its aroma and tasting notes bring to mind a berry and apple sweetness. Through proprietary processes, this product pushes the boundaries of cannabis innovation to create a consistent, new to world product.
Contains: 3 x 0.5 grams
Terpene Analysis
-
Limonene
- Flavour/Aroma: Citrus, peppermint, tart
- Effects: Uplifting, focused
- Benefits: Gastroprotective, anti-fungal, anti-depressant
-
Caryophyllene
- Flavour/Aroma: Black pepper, cloves, woodsy
- Effects: Couch-lock, calming
- Benefits: Anti-anxiety, anti-depressant, anti-inflammatory
-
Linalool
- Flavour/Aroma: Floral, citrusy, lavender
- Effects: Relaxing, sleep-supporting
- Benefits: Anti-inflammatory, anti-anxiety, pain relief
Certificate of Analysis (COA)
DownloadReviews and Q&A
About Kolab Project
Kolab Project is as much a creative studio as it is a cannabis company. Offering a refined collection of high quality cannabis products and design-focused, purposeful goods. Kolab Projects connect consumers with a carefully selected group of collaborators in order to create experiences that are inspired by the ever-evolving world we live in.
Recommended For You
- Regular price
- $39.95
- Sale price
- $39.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $54.95
- Sale price
- $54.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $41.95
- Sale price
- $41.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $42.95
- Sale price
- $42.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $7.95
- Sale price
- $7.95
- Regular price
-
$11.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $5.95
- Sale price
- $5.95
- Regular price
-
$9.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $5.95
- Sale price
- $5.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $19.95
- Sale price
- $19.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $69.95
- Sale price
- $69.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $54.95
- Sale price
- $54.95
- Regular price
-
$64.95 - Unit price
- per
- Regular price
- $9.95
- Sale price
- $9.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
- Regular price
- $82.95
- Sale price
- $82.95
- Regular price
-
$92.95 - Unit price
- per